Rumpu Soikoon! Shamanistinen luontoretriitti 16. – 19.7.2026
355,00 € Alkuperäinen hinta oli: 355,00 €.320,00 €Nykyinen hinta on: 320,00 €.
Rumpu Soikoon! on neljän päivän shamanistinen luontoretriitti sinulle, joka haluat rauhoittua, kuulla itseäsi paremmin ja olla hetken luonnon tahdissa.
Retriitin aikana syvennät yhteyttä itseesi rummuttamisen, ohjattujen harjoitusten ja hiljentymisen kautta. Päivissä on yhteistä ohjelmaa sekä tilaa omalle ajalle. Iltaisin kokoonnumme yhteen rummun äärelle ja annamme rytmin syntyä ilman kiirettä. Aikaa jää myös luonnossa liikkumiselle ja levähtämiselle. Aiempaa kokemusta shamanismista tai rummuttamisesta ei tarvita.
Retriitti järjestetään Nurmijärven Hippilandella, vanhalla sukutilalla luonnon keskellä.
Retriitin kokonaishinta täysihoidolla on 510 €
(Early Bird 320 € + täysihoito 190 € 30.4.2026 asti).
1.5.2026 alkaen retriitin ohjelmamaksu 355 (+täysihoito 190).
Lisävalintana retriitin yhteydessä on mahdollista osallistua shamaanirummun rakennuskurssille hintaan 190 €. Varaa paikkasi rummuntekoon alla olevasta vetolaatikosta.
Ennakkovaraus: Jos et ole valmis vielä ostamaan paikkaa, voit tehdä ennakkovarauksen (50 €) tämän linkin kautta. Varausmaksu vähennetään kokonaissummmasta. Tee ennakkovaraus myös siinä tapauksessa, että haluat maksaa osamaksulla.
Varastossa
Liput
-
Retriitin osallistujapaikkoja on rajoitettu määrä
-
Lippu ostetaan verkkokaupasta
-
Lipuilla ei ole vaihto- eikä palautusoikeutta
Ikäraja
-
Ikärajaton
-
Retriitin sisältö on suunnattu aikuisille ja nuorille aikuisille
Lipun hintaan sisältyy
-
Osallistuminen koko 4 päivän retriittiohjelmaan (16.–19.7.2026).
-
Kaikki retriitin aikana ohjatut harjoitukset ja ohjelmesisällöt.
-
Vapaa oleskelu retriittialueella ja luonnossa ohjelmien lomassa.
Työpajoihin ja ohjelmiin osallistutaan pääosin saapumisjärjestyksessä. Osaan työpajoista on mahdollista varata paikka etukäteen lipun ostaneille. Useita ohjelmia ja tiloja on käynnissä rinnakkain, eikä kaikkeen ole tarkoitus osallistua.
Lipun hintaan ei sisälly
-
Ruokailut
-
Majoitus
-
Rumpukurssi tai oman rummun rakentaminen
-
Yksilöhoidot ja muut erikseen ostettavat palvelut
RUMPUKURSSI – yhteenveto
Rumpukurssilla rakennetaan oma shamanistinen rumpu alusta loppuun. Kurssi on avoin kaikille, eikä aiempaa kokemusta tarvita.
Ensimmäinen rumpukurssi järjestetään 16.–17.7.2026. Kurssi on avoin myös heille, jotka eivät osallistu retriittiin. Mikäli osallistujia on riittävästi, järjestetään toinen rumpukurssi pe–la 17.–18.7.2026.
Rumpukurssin hinta on 290 € niille, jotka eivät osallistu retriittiin. Retriittiin osallistuville rumpukurssi on tarjolla hintaan 190 €, joka kattaa tarvikemaksun ja opetuksen osana retriitin kokonaisuutta.
Rumpukurssi varataan ja maksetaan erikseen. Kurssipaikkoja on rajoitettu määrä.
Järjestäjä
-
Retriitin järjestää Rumpu-ukko
Täysihoito (ruoka ja majoitus)
Täysihoito on osa retriitin kokonaisuutta ja koskee kaikkia osallistujia. Täysihoito sisältää päivittäiset ruokailut sekä mahdollisuuden majoittua Hippilandessa. Täysihoidon hinta on 190 € koko retriitin ajalta.
Täysihoito sisältää:
-
majoituksen retriitin ajaksi
-
päivittäiset ruokailut
-
päivittäiset sauna- ja/tai suihkuvuorot
Ruokailut
-
aamiainen
-
lounas
-
päivällinen
Ruoka on kasvisruokaa ja se valmistetaan retriitin rytmiä kunnioittaen. Ruokailuhetket rytmittävät päiviä ja tukevat palautumista ohjelmien lomassa.
Majoitus
-
yhteismajoituksessa (siskonpeti)
tai -
omassa teltassa (hinta sama)
Yhteismajoituksessa majoittuvat tuovat mukanaan oman patjan ja petivaatteet.
Yhteismajoitukseen on mahdollista vuokrata:
-
patja, tyyny ja peitto
-
hinta 50 € koko ajaksi
Vaihtoehtoinen majoitus
Kotamajoitus täysihoidon lisäksi:
-
hinta 250 € koko ajalta
-
kotaan mahtuu 2 henkeä
-
kodassa on valmiina ilmapatja, tyyny ja peitto
Varaa kotamajoitus linkin kautta.
Rumpu-ukko.fi on shamaanirumpuihin erikoistunut verkkokauppa, joka myy shamaanirumpuja Suomeen ja ympäri maailman.
Tilauksen voi tehdä verkkokaupasta, sähköpostitse tai soittamalla. Sivustolla näkyvät shamaanirummut ovat kaikki myynnissä, toisin sanoen sivusto on ajantasainen.
Rumpu maksetaan etukäteen verkkomaksuna tai paypalin kautta. Myös luottokorttimahdollisuus on. Shamaanirumpu on mahdollista ostaa myös osamaksulla suoraan meiltä.
Tilaukset postitetaan pääsääntöisesti postin välityksellä kaksi kertaa viikossa, tiistaisiin ja perjantaisin pitkän postitusmatkan vuoksi (lähes 50 km.)
Maksu
Shamaanirumpu maksetaan ajantasamaksuna verkkopankin välityksellä. Vaihtoehtoinen maksutapa on PayPal tai ennakkolasku. Myymme rumpuja myös osamaksulla, ota tällöin yhteyttä [email protected]
Toimituskulut
Toimituskulut 10€ lähetys.
Toimitusaika
Kun olemme vastaanottaneet tilauksen, rumpu lähtee meiltä yleensä 1-3 arkipäivän sisällä. Postin tai matkahuollon kuljetukset kestävät 1-5 päivään. Parhaimmillaan rumpu on kahden päivän päästä tilauksesta ostajalle, joskus siihen menee viikko. Jos tilaus on tosi kiireellinen, ota yhteyttä ennen tilausta sähköpostitse.
Toimitustapa
Asiakas voi valita toimitustavaksi postin numerolla-pakettin tai matkahuollon. Meidän pitkästä matkasta johtuen matkahuollon paketit toimitamme kerran viikossa.
Palautusoikeus
Tuotteilla on normaali 14 vrk palautusoikeus. Jos et halua pitää rumpua, ota yhteyttä niin sovitaan palautuksista.
Muuta
Pakkaamme rummut huolellisesti, mikäli toimituksessa/postituksessa tapahtuu vaurioita, ota yhteyttä.
Rumpu-ukko,
Sodankyläntie
Savukoski, Tanhua
puh. 045 222 0440
info(at)rumpu-ukko.fi
Tutustu myös
Varaa paikkasi: Rummun synty ja syke – juhannusretriitti
Rummun Synty ja Syke on neljän päivän juhannusretriitti Savonrannassa.
Rummun synnyssä valmistat oman, upean shamaanirummun, josta tulee juuri sinulle sopiva. Rummun Syke -koulutuksessa puolestaan perehdyt syvällisesti shamanistisen rumpuhoitamisen maailmaan ja opit käyttämään rumpuasi voimallisena parantavana välineenä.
Retriitti yhdistää rummunteon ja rumpuhoitamisen koulutuksen yhdeksi kokonaisuudeksi luonnon keskellä. Aikaisempaa kokemusta ei tarvita.
Mitä saat:
• 40 cm shamaanirummun (kotimainen poronnahka + koivukehikko)
• Ohjatun rummuntekokurssin
• Rumpuhoitamisen koulutuksen
• Käytännön harjoittelua
• Kesäpäivän seisaus -seremonian
• Aamupalat ja lounaat
Ohjaajat: Rumpu-ukosta Sari Autere ja Henkinen Opas Juha Kivinen.
Aikataulu:
To 18.6. klo 15.00 – Rummunteko alkaa
Pe 19.6. – Rummun viimeistely + rummun syke alkaa
La 20.6. – Koulutus jatkuu
Su 21.6. – Päätös ja seisausseremonia
Paikka:
Kotokuusi, Savonranta
Hinta:
650 € (sis. alv 25,5 %)
Varaa paikkasi maksamalla 50 euron varausmaksu 15.5. mennessä. Kurssi järjestetään, mikäli vähintään 8 osallistujaa saadaan mukaan.
Ilmoittautuminen on sitova. Lisätiedot paikan varanneille sähköpostitse.
Varaa paikkasi: Rumpu Soikoon! luontoretriitti 16. – 19.7.2026
Rumpu Soikoon! on neljän päivän shamanistinen luontoretriitti sinulle, joka haluat rauhoittua, kuulla itseäsi paremmin ja olla hetken luonnon tahdissa.
Retriitin aikana syvennät yhteyttä itseesi rummuttamisen, ohjattujen harjoitusten ja hiljentymisen kautta. Päivissä on yhteistä ohjelmaa sekä tilaa omalle ajalle. Iltaisin kokoonnumme yhteen rummun äärelle ja annamme rytmin syntyä ilman kiirettä. Aikaa jää myös luonnossa liikkumiselle ja levähtämiselle. Aiempaa kokemusta shamanismista tai rummuttamisesta ei tarvita.
Retriitti järjestetään Nurmijärven Hippilandella, vanhalla sukutilalla luonnon keskellä.
Retriitin kokonaishinta täysihoidolla on 510 €
(Early Bird 320 € + täysihoito 190 € 30.4.2026 asti).
1.5.2026 alkaen retriitin kokonaishinta 545 €.
Paikkasi varmistuu 50 € varausmaksulla.
Varaus lukitsee Early Bird -hinnan 30.4. asti.
Loppusumman voit maksaa myöhemmin yhdessä erässä tai sopimuksen mukaan osissa.
Lisävalintana retriitin yhteydessä on mahdollista osallistua shamaanirummun rakennuskurssille hintaan 190 €. Varaa paikkasi rummuntekoon alla olevasta vetolaatikosta.
Varaa paikkasi: Isä ja Poika -kesäleiri 23. – 26.6.2026
Yhteistä aikaa Isälle ja pojalle - Monta rautaa tulessa, Savonranta
Tämä ei ole mikään ohjelmanumero, jota katsotaan. Tämä on neljä päivää, jolloin tehdään itse ja ollaan yhdessä, läsnä toisillemme.
Kun jousi virittyy ja rummun kalvo kiristyy. Kun sauna lämpenee puista, jotka pilkoitte yhdessä. Tai makkara rätisee nuotiolla, jonka juuri sytytitte. Ilta, joka päättyy tyyntyvää Saimaata katsoessa ja kodassa nuotiota tuijottaen. Siinä syntyy jotain, mitä ei voi ostaa valmiina. Leirillä sytytetään tuli, opetellaan puukon käyttö, veistetään, rakennetaan ja ollaan luonnossa ja aistitaan.Leiri on tarkoitettu kouluikäisille pojille (6-12) ja heidän isilleen tai muille tärkeille miehille. Aiempi kokemus ei ole tarpeen. Riittää, että haluatte olla ja tehdä yhdessä.
Mukaan lähtee myös oma käsin rakennettu rumpu. Ja kokemus, joka kantaa pidempään kuin yksikään kesä.
Varausmaksu: 200 €
Kokonaishinta: 690 € / isä–poika -pari
Paikkoja rajoitetusti.
Shamaanirumpukurssi, Kemijärvi 21.3.
Oletko joskus miettinyt, miltä tuntuisi tehdä rumpu ihan itse, alusta asti? Ei ostaa, ei koota, vaan rakentaa käsillä ja ajalla. Tällä kurssilla se on (vihdoin) mahdollista. Kurssilla opit rummunteon perustekniikan, kapulan teon sekä juttelemme enemmänkin rummutuksen hyvää tekevistä ominaisuuksista.
Rumpu syntyy valmiiseen kehikkoon. Leikkaat ja värjäät poronnahan ja ompelet sen kiinni kehikkoon. Näperrät soittokapulan sekä kiinnität ja koristelet kädensijan. Luot rummusta juuri oman näköisesi ja siitä tulee täydellinen juuri sinulle.
Paikka: Annaliisankatu 8, FI-98100 Kemijärvi, Suomi Aika:21.3. klo 10.00 eteenpäin (lopetetaan kun rumpu on valmis, arvioitu aika noin klo 18.00)
Varaa paikkasi heti. Ilmoittautumisten määrä tarkistetaan 16.3.; toteutuminen edellyttää kuutta (6) osallistujaa.
Et tarvitse aiempaa kokemusta – vain intoa ja keskittymistä. Kaikki tarvittava opitaan kurssilla Rumpu-ukon ohjauksessa.
Lisätiedot: info(at)rumpu-ukko.fi
Shamaanirumpu soi – elämyksellinen hetki kodassa
Pihassamme on pieni kota, jonka keskellä nuotio loimottaa. Puiset penkit kiertävät seinustaa ja istahdat tulen äärelle. Olet pukeutunut lämpimästi, sillä ulkona paukkuu pakkanen ja talvi piirtää taivaalle valonsa – tähtinä, revontulina tai auringon matalana hehkuna.
Isäntäpari astuu sisään rumpujensa kera. Rytmi alkaa hitaasti ja täyttää tilan. Ääni kulkee kehoon, silmäsi painuvat kiinni ja mieli rauhoittuu. Jäljelle jää vain tuli, rummun syke ja hetki.
Otamme vastaan 2–6 hengen ryhmiä. Elämys toteutetaan yksityisenä tilauksena, ja minimiveloitus on kahdelta henkilöltä. Pieni ryhmä mahdollistaa rauhallisen, keskittyneen kokemuksen tulen ja rummun äärellä.
Rumpuhetki ei ole esitys eikä luento. Emme ole viihdyttäjiä, vaan luomme tilan, jossa saat hiljentyä ja olla. Hetki perustuu ääneen, tuleen ja läsnäoloon – ei puheeseen.
Rummun syke vaikuttaa moniin syvästi. Se voi rentouttaa kehoa, avata mieltä ja nostaa esiin tunteita tai mielikuvia. Jokainen kokee hetken omalla tavallaan. Mukana on pohjoisen hiljaisuutta ja ripaus mystiikkaa.
Hinta:
290 € / 2 henkilöä
Lisähenkilöt +50 € / hlö (enintään 6 henkilöä)
Pienryhmän ansiosta hetki säilyy rauhallisena ja henkilökohtaisena.
Elämys järjestetään Savukoskella, Tanhuan kylässä Lapin rauhassa. Tarkemmat saapumisohjeet lähetetään varausvahvistuksen yhteydessä.
Shamaanirumpukurssi, Sodankylä 26.4.
Oletko joskus miettinyt, miltä tuntuisi tehdä rumpu ihan itse, alusta asti? Ei ostaa, ei koota, vaan rakentaa käsillä ja ajalla. Tällä kurssilla se on (vihdoin) mahdollista. Kurssilla opit rummunteon perustekniikan, kapulan teon sekä juttelemme enemmänkin rummutuksen hyvää tekevistä ominaisuuksista.
Rumpu syntyy valmiiseen kehikkoon. Leikkaat ja värjäät poronnahan ja ompelet sen kiinni kehikkoon. Näperrät soittokapulan sekä kiinnität ja koristelet kädensijan. Luot rummusta juuri oman näköisesi ja siitä tulee täydellinen juuri sinulle.
Paikka: Kommatin maja, Kommatintie 25 A/B, 99600 Sodankylä Aika: su 26.4. klo 10.00 eteenpäin (lopetetaan kun rumpu on valmis, arvioitu aika noin klo 18.00)
Osallistujille lähetämme lisätiedot 20.4. jälkeen. Kurssin voi maksaa myös osamaksulla. Ilmoittautuminen on sitova.Varaa paikkasi heti. Ilmoittautumisten määrä tarkistetaan 20.4.; toteutuminen edellyttää kuutta (6) osallistujaa.
Et tarvitse aiempaa kokemusta – vain intoa ja keskittymistä. Kaikki tarvittava opitaan kurssilla Rumpu-ukon ohjauksessa.
Lisätiedot: info(at)rumpu-ukko.fi
Rumpu Soikoon! Kotamajoitus 16. – 19.7.2026
Valitse kotamajoitus, jos kaipaat retriitin aikana omaa tilaa ja rauhallista nukkumista luonnon keskellä.
Kotamajoitus tarjoaa yksilöllisen ja suojaisan paikan levätä päivän kokemusten jälkeen. Kodassa on valmiina ilmapatja, peitto ja tyyny kahdelle hengelle – ota vain mukaasi petivaatteet tai makuupussi.
Kotamajoitus on helppo ja huoleton vaihtoehto sinulle, joka haluat yhdistää luonnon läheisyyden ja valmiin mukavuuden.
-
majoitus retriitin ajaksi 16.–19.7.2026
-
kodassa mahtuu majoittumaan 2 henkilöä
-
valmiina ilmapatja, tyyny ja peitto
-
rauhallinen ja suojaisa sijainti retriittialueella
-
vapaaehtoinen lisä täysihoidon yhteyteen
Shamaanirumpukurssi, Nurmijärvi 16. – 17.7.2026
"Sit kun ehdin, sit kun on rahaa...
Mut kun en osaa, mut kun ei ole oikea hetki."
Nämä ajatukset kuuluvat melkein kaikille. Oma aika siirtyy helposti aina vähän eteenpäin.
Tällä kurssilla siihen ei tarvitse enää odottaa lupaa. Nyt on aika pysähtyä, tehdä käsillä ja toteuttaa ajatus omasta shamaanirummusta, joka on ehkä ollut mielessä jo pitkään. Tämä on aikaa sinulle – ja olet sen ansainnut.
- kehikko kaksinkertainen koivuvaneri, joka on värjätty puuvahalla (valmis)
- rummun läpimitta 40 cm
- kalvo aitoa poronnahkaa: luonnonvalkoinen tai voit värjätä sen iloisen keltaiseksi, voimakas punainen tai ehkä kahta ei väriä?
- huopapäinen rumpukapula, luonnonpuu
- kädensija rummulle
- koristelu
